E kedves kisemlsk szeldtett vltozataiban is fennmaradt a trsas sztn, ha azt akarjuk, hogy tengerimalacunk jl rezze magt, vegynk mell trsat. Gyakran halljuk, hogy az egyedl tartott tengerimalac hamar megszeldl, egymaga is jl megvan. Aki ezt lltja, valsznleg a sajt rdekeit tartja szem eltt, mg a kln ketrecben, de egyms mellett tartott tengerimalacok is jobban elvannak, mint az egyedl lk (rezhetik egyms szagt, hallhatjk egyms hangjt), fontos, hogy sajt fajtjukkal olfaktv s auditv kontaktusban maradjanak. Mindegyik tengerimalacnak „sajt szemlyisge” van, egyik knnyebben, msik nehezebben bartkozik. Nem akkor (azrt) szeldebb, ha (mert) egyedl tartjuk! Akr egyedl l, akr trsa van, idre van szksge, hogy megtanulja, bzhat bennnk, nem kell flnie tlnk.
 |
Ha tbbet foglalkozunk vele, gyakran vesszk kzbe, jutalomfalatokkal magunkhoz csalogatjuk, gyakran az lnkben etetjk, s beszlnk hozz, lassan megszeldl. Flnksge lassan felolddik, felismeri hangunkat, brnk illatt rezve megnyugszik, s a simogatst, beczst sajtos mormogssal jutalmazza. Egy id utn megszokja trsasgunkat, s mr nem rml meg, amikor felvesszk. |
Mieltt kivennnk ketrecbl, hanggal jelezzk kzeledsnket (a tengerimalac hallsa nagyon kifinomult, akr a lpseinket is felismeri, s a msoktl megklnbzteti). Kt kzzel emeljk fel, gyengden, de hatrozottan. Egyik keznkkel nyljunk a mellkasa al, a msikkal a hts felt fogjuk meg.
|